Jiří Čapovec radí jak na deprese, úzkosti a stres
V dnešní společnosti jsou psychické problémy a obecně duševní poruchy na vzestupu. Meziroční nárůst jedinců, kteří trpí duševními poruchami je enormní. Jak předcházet a zvládat duševní poruchy a naučit se zvládat stres radí celostní terapeut a kouč Jiří Čapovec, který se zabývá oblastí duševního zdraví, funkční a celostní medicíny.
Máš někdy pocit, že tě tato neustále se rozvíjející a rychlá společnost, která je zaměřena jen na výkon a falešné hodnoty, ve které žijeme, trochu přerostla přes hlavu? Všechny nové technologie, informace, rozptylování, nároky na co nejlepší výsledky v práci, vztahů, ale i osobním životě a neustále se měnící společnost, trendy a život na této planetě mohou být ochromující, protože se vyvíjejí rychleji než kdy jindy a někdy má naše mysl potíže se v tom všem orientovat. Pokud máš pocit, že tvé dny jsou neustále plné práce a nemáš dostatek času na procházky v přírodě, trávení času s rodinou, nebo věnovat se svým koníčkům a zájmům, tak možná budeš chtít seskočit z této návykové horské dráhy a vydat se novou cestou. Dnes může být tvůj den, aby jsi se rozhodli udělat tu zásadní změnu ve svém životě.
Chronický stres hraje v našem životě zásadní roli, protože postupně vyčerpává naše tělo, oslabuje náš imunitní systém, zhoršuje stav naší psychiky a vede k rozvoji a vzniku nemocí ať už těch fyzických, nebo těch duševních. Jsme neustále tlačení podávat co nejlepší výkony, vydělávat co nejvíce peněz, snažíme se všem zavděčit a ukázat se v tom nejlepším světle, ale ani si neuvědomujeme, jaký dopad to má na nás, naše zdraví, nebo náš život.
Stres a duševní poruchy
Dlouhodobý (chronický) stres patří mezi nejčastější příčiny duševních onemocnění jako jsou deprese, nebo úzkosti, ale i další. Hormonální změny v těle při chronickém stresu jsou tká zásadní, že se mění celková biochemie našeho mozku a následně se to projevuje změnou endokrinního systému. Přestávají správně fungovat neurotransmitery v mozku a dochází k úbytku hormonů jako je serotonin, endorfiny a další hormony, které jsou spojený s naším duševním stavem a náladou. Nedostatečná produkce hormonů jako je serotonin, endorfiny, ale zejména dopaminu, který je spojen se ztrátou motivace je spojená deprese, kdy nefunguji správně neurotransmitery a je potřeba stimulovat mozek. Deprese je také otázkou toho, že nevíme co od života chceme. Čím větší je rozdíl mezi tím, kde jsem a tím co chceme, tím větší je prostor pro vznik a rozvoj deprese. Mezi další důvody spojené se vznikem deprese patří stagnace v životě.
Další duševní poruchou, která je výrazně ovlivněna stresem je úzkost. Úzkost je prakticky reakce těla na situaci, která v nás vyvolává strach, který nedokážeme v daný moment identifikovat. Jde o podvědomou reakci. Také při úzkosti může naše tělo reagovat na stresující situaci. Proto je důležité identifikovat strach s konkrétní situaci a změnit svou podvědomou reakci na ni a společně se naučit zvládnou strach. S tímto ti pomůže model úzkosti Jiřího Čapovce, který odhaluje 4 životní oblasti, nebo-li 4 kvadranty, kterou jsou spojeny s konkrétními strachy a následným řešením. Pokud porozumíme své úzkosti, čeho se bojíme a stanovíme si strategii, která vede k uzdravení, tak se stává léčba úzkosti velmi jednoduchou záležitosti.
Prevence a léčba duševních poruch a psychických problému
Na prvním místě je to změna kompletního životního stylu. Změna životního stylu jako je změna stravy, zajištění kvalitního spánku, procházky a pobyt v přírodě, slunce vitamín D je zaručena cesta jak posílit imunitu a pomůže v mnoha směrech zlepšit tvé duševní i fyzické zdraví. Dále je velmi důležité dýchání. Naučit se pracovat s dechem a zajistit mozku a tělu správné okysličení. S tím ti může pomoci Wim Hofova metoda. A jako první pomoc při úzkostných stavem, nebo nejtěžších fázích deprese pomůže dýchací technika 4-7-8. Dále pravidelná meditace a to ideálně každé ráno po probuzení a večer před spaním. Zajistit dostatek spánku a odpočinku svému tělu, ale i mysli.
Následně je potřeba pracovat na stresu a tím není myšleno jen se ho naučit zbavovat, nebo redukovat. Ale důležité je řešit příčiny stresu jako jsou konflikty v práci, vztazích, finanční situace a podobně. To zahrnuje změnu situaci, změnu práce, rozchod a mnoho dalšího. Pokud neodstraníme příčiny stresu, tak stres nikdy nezmizí.
Jiří Čapovec se také aktivně podílí na studiích a výzkumech v oblasti fyzického a duševního zdraví, celostní medicíny a mnoho dalšího. Věnuje se psychologii mezilidských vztahu a spolupracuje na dalších projektech. Více informace na jeho webu cesta relaxace.